בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה

תכניות ומכוני מחקר

המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS)
מטרת המכון הוא לסייע בגיבוש המלצות  בנושאים בעלי חשיבות לביטחון הלאומי, בדגש על התחום האסטרטגי; מדיניות החוץ והקשרים הבינלאומיים; המודיעין והממשל ומגמות בעם היהודי .
כמכון מכוון מדיניות, משמש IPS אכסניה לדעות ולרעיונות מגוונים ושיטת לפי הגישה הבינתחומית, תוך העדפת המבט לעתיד, בחינת נושאים בהקשרים רחבים והבאתם לכלל אינטגרציה.
המכון פועל באמצעות מערך קשרי העבודה הענפים שלו בישראל ובעולם, במגזרים אקדמיים ובקרב חוגים ממשליים. המכון מכנס צוותי חשיבה, מזמן מפגשי מומחים ועורך ימי עיון ודיונים.
המכון עורך את כנס הרצליה השנתי על מאזן החוסן והבטחון הלאומי.

המכון למדיניות נגד טרור (ICT)
המכון פועל לפיתוח מדיניות ציבורית חדשנית ביחס לבעיית הטרור העולמי, באמצעות מחקר יישומי של תופעת הטרור ודרכי ההתמודדות עמה. המכון שם לו למטרה לחקור את נושא ההתמודדות המוראלית - פסיכולוגית עם הטרור ולגבש המלצות, אשר מחד יצמצמו את האפקטיביות של אסטרטגית הטרור ומאידך יסייעו בחיזוק כושר העמידה של הציבור אל מול תופעה זו. ייחודו של המכון בהשוואה למכונים אחרים בא לידי ביטוי, בין השאר, בשיטת המחקר שבה הוא נוקט, צוותי חשיבה מיוחדים של אנשים מדיסציפלינת מחקריות שונות מהעולם האקדמי והביטחוני. מאז הקמתו התמקד המכון בפעילות בכמה מישורים: מחקר אקדמי - יישומי, כנסים וימי עיון, ייעוץ למקבלי החלטות, פעילות הסברתית - חינוכית, פורומים לדיון ול"סיעור מוחות" ובניית מאגרי מידע והפעלתם.
המכון עורך כנס שנתי בינלאומי. 

מכון רובין לחקר המזרח התיכון ויחסים בינלאומיים
המכון עוסק במחקר וניתוח זירת המזרח התיכון בפרט וביחסים בינלאומיים בכלל. למכון גלוריה פרויקטים רבים, בהם: כתב עת מקוון בשם MERIA המוביל בחקר המזרח התיכון, כתב עת מקוון לענייני העם היהודי "COVEANT", המכון ללימודי טורקיה והפרויקט לחקר האסלאם הרדיקלי. פרויקטים אלו יכולים לשמש כעזר לצרכים אקדמיים של הסטודנטים. המכון מפרסם מאמרים רבים בעיתונות בינלאומית ומעורב בהפקת עשרות ספרים בשיתוף פעולה עם הוצאות ספרים הגדולות בעולם. בנוסף, המכון מעורב בתכניות מחקר רבות ומשתף פעולה עם גופים ממשלתיים במדינה.

תכנית מחקר בפסיכולוגיה פוליטית ובקבלת החלטות (POPDM)
התכנית בפסיכולוגיה פוליטית וקבלת החלטות היא תכנית מחקר בינתחומית המבוססת על השילוב בין היסודות התיאורטיים של המחקר בתחום ליישומיו הפרקטיים, פועלת במסגרת המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS).
פסיכולוגיה פוליטית הוא תחום מחקר דינאמי המשלב תיאוריות וגישות מתחום הפסיכולוגיה עם תיאוריות וגישות מתחום מדע המדינה, ושואב את השראתו מתחומי מחקר מגוונים במדעי החברה, כגון סוציולוגיה, כלכלה, תקשורת, מנהל עסקים, חינוך ועוד. המחקר בתחום עוסק בחקר תופעות פוליטיות שונות באמצעות כלים תיאורטיים, אשר חלקם פותחו מחוץ לשדה המחקר של מדעי המדינה ומוקדש לזהות תהליכים פסיכולוגים שעומדים ביסודן של עמדות והתנהגות אזרחים ומנהיגים בשדה הפוליטי. תחום קבלת ההחלטות, חותר להבין ולשפר תהליכי קבלת החלטות באמצעות ניתוח מעמיק של תהליכים הכולל: זיהוי סט חלופות, זיהוי הממדים העלולים להשפיע על ההחלטה, עמידה על תהליך תעדוף הממדים, עמידה על דירוג העדיפויות עבור ההשלכות הצפויות מכל אחת מהחלופות ומציאת מטריצת החלטה. מחקרים שונים המבוססים על השיטה שפותחה במסגרת התכנית פורסמו בשנים האחרונות במספר כתבי עת מובילים בעולם.
בראש התכנית עומד פרופ' אלכס מינץ, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS), יו"ר האגודה הישראלית למדע המדינה

לאתר התכנית באנגלית - לחץ כאן
במסגרת התכנית התקיימה סדרת הרצאות של חוקרים מהארץ והעולם - לפרטים נוספים.
לאתר הכנס הבינלאומי בקבלת החלטות שהתקיים ביוני 2011

היחידה לסימולציות מדיניות-ביטחוניות
פועלת במסגרת המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS), הוקמה על מנת לדמות דינאמיקות מורכבות של קבלת החלטות באירועים בעלי חשיבות אסטרטגית.
היחידה נותנת מענה אקדמי-פרקטי למקבלי ההחלטות. היא מסייעת בגיבוש המלצות בנושאים בעלי חשיבות במדיניות החוץ והביטחון של ישראל, בדגש על ההיבט האסטרטגי. בנוסף, שוקדת היחידה על חשיפת מקבלי ההחלטות לעזרים הטכנולוגים והמודלים האקדמיים בתחום קבלת ההחלטות, המופקים במסגרת המכון.
במסגרת היחידה התקיימו סימולציות בנושא "איראן: היום שאחרי", מדינה פלשתינית: היום שאחרי", מלחמת לבנון שלישית: מניעה הרתעה, העורף והכרעה, בהשתתפות מומחים מובילים מהארץ ומעולם.
ממצאי הסימולציות זכו לסיקור תקשורתי נרחב, כולל בניו יורק טיימס וברויטרס.
סטודנטים מהמסלול למצטיינים ותכנית התואר השני בממשל משולבים בהכנת והרצת הסימולציות.
לאתר היחידה לסימולציות

מעבדה לחקר דעת קהל אמריקאית ביחס לישראל (APOI)
מעבדת המחקר American Public Opinion toward Israel, APOI, היא מעבדת מחקר בבית הספר לממשל, דיפלומטיה וארסטרטגיה, במרכז הבינתחומי בהרצליה. החוקרים במעבדה בוחנים את עמדות האליטה הפוליטית ודעת הקהל בארה"ב כלפי ישראל, את הסיקור של ישראל בערוצי התקשורת האמריקאים, ואת הקשר שבין עמדות הציבור האמריקאי למדיניות ארצות הברית כלפי ישראל.
לאתר APOI


תכנית מחקר בלימודי ביטחון לאומי השוואתי Comparative National Security Project
עוסקת בחקר לימודי ביטחון השוואתי, תיאורטי, היסטורי ואמפירי.
ראש התוכנית: ד"ר דמיטרי (דימה) אדמסקי
לחצו לפרטים נוספים >>

לסטודנטים מבית ספר לממשל משנה ג' ומהתואר השני תינתן האפשרות להתמחות בתוכניות המחקריות, ולהתנסות בפעילות בעלת אופי מחקרי וזאת באמצעות התוכנית הכוללת להתמחויות בבית ספר לאודר לממשל.
לפרטים נוספים