בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה
תכניות מחקריות בבית ספר לאודר לממשל 

תכנית ממשל חדש לישראל
התכנית מתמקדת בניתוח הבעיות המרכזיות של הפוליטיקה והמדיניות הציבורית בישראל ומגבשת המלצות לשיפור מצב הממשל בישראל. במסגרת הפרויקט מתקיימים ימי עיון וסדנאות. כמו כן, מתפרסמים ניירות עמדה של בכירים במגזר הפרטי והציבורי. לצד נבחרי ציבור ואנשי אקדמיה הממפים את הבעיות העיקריות מבחינה מבנית ותהליכית, מנתחים אותן בשיטתיות ומפתחים חלופות ישימות לשיפור תפקודו של הממשל. התכנית תומכת במיזם "סדנאות הרצליה לשיפור הממשל בישראל", במסגרתו נערכות סדנאות בהשתתפות מומחים ומקבלי החלטות בנושאים שעל סדר היום הציבורי.
ראש התכנית: פרופ' דייב נחמיאס
לפרטים נוספים

תכנית מחקר בפסיכולוגיה פוליטית ובקבלת החלטות (POPDM)
התכנית בפסיכולוגיה פוליטית וקבלת החלטות היא תכנית מחקר בינתחומית המבוססת על השילוב בין היסודות התיאורטיים של המחקר בתחום ליישומיו הפרקטיים. במסגרת התכנית פועלות מעבדת המחקר, היחידה לסימולציות, כתב העת Political Psychology, התכנית לדיפלומטים ועוד.
במסגרת התכנית מתקיימים ימי עיון, כנסים וסדנאות עם חוקרים מובילים בתחום.
פסיכולוגיה פוליטית הוא תחום מחקר דינאמי המשלב תיאוריות וגישות מתחום הפסיכולוגיה עם תיאוריות וגישות מתחום מדע המדינה, ושואב את השראתו מתחומי מחקר מגוונים במדעי החברה, כגון סוציולוגיה, כלכלה, תקשורת, מנהל עסקים, חינוך ועוד. המחקר בתחום עוסק בחקר תופעות פוליטיות שונות באמצעות כלים תיאורטיים, אשר חלקם פותחו מחוץ לשדה המחקר של מדעי המדינה ומוקדש לזהות תהליכים פסיכולוגים שעומדים ביסודן של עמדות והתנהגות אזרחים ומנהיגים בשדה הפוליטי. תחום קבלת ההחלטות, חותר להבין ולשפר תהליכי קבלת החלטות באמצעות ניתוח מעמיק של תהליכים הכולל: זיהוי סט חלופות, זיהוי הממדים העלולים להשפיע על ההחלטה, עמידה על תהליך תעדוף הממדים, עמידה על דירוג העדיפויות עבור ההשלכות הצפויות מכל אחת מהחלופות ומציאת מטריצת החלטה. מחקרים שונים המבוססים על השיטה שפותחה במסגרת התכנית פורסמו בשנים האחרונות במספר כתבי עת מובילים בעולם.
בראש התכנית עומד פרופ' אלכס מינץ, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה ומייסד תכניות ה-MA
לאתר התכנית באנגלית - לחץ כאן
במסגרת התכנית התקיימה סדרת הרצאות של חוקרים מהארץ והעולם - לפרטים נוספים.
לאתר הכנס הבינלאומי בקבלת החלטות שהתקיים ביוני 2011

היחידה לסימולציות מדיניות-ביטחוניות
פועלת במסגרת התכנית לקבלת החלטות בבית ספר לאודר לממשל, הוקמה על מנת לדמות דינאמיקות מורכבות של קבלת החלטות באירועים בעלי חשיבות אסטרטגית.
היחידה נותנת מענה אקדמי-פרקטי למקבלי ההחלטות. היא מסייעת בגיבוש המלצות בנושאים בעלי חשיבות במדיניות החוץ והביטחון של ישראל, בדגש על ההיבט האסטרטגי. בנוסף, שוקדת היחידה על חשיפת מקבלי ההחלטות לעזרים הטכנולוגים והמודלים האקדמיים בתחום קבלת ההחלטות, המופקים בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה.
במסגרת היחידה התקיימו סימולציות בנושא "איראן: היום שאחרי" ומדינה פלשתינית: היום שאחרי", בהשתתפות מומחים מובילים מהארץ ומעולם. ממצאי הסימולציות זכו לסיקור תקשורתי נרחב, כולל בניו יורק טיימס וברויטרס. סטודנטים מהתואר השני בממשל משולבים בהכנת והרצת הסימולציות.
לאתר היחידה לסימולציות

מעבדה לחקר דעת קהל אמריקאית ביחס לישראל (APOI)
מעבדת המחקר American Public Opinion toward Israel, APOI, היא מעבדת מחקר בבית הספר לממשל, דיפלומטיה וארסטרטגיה, במרכז הבינתחומי בהרצליה. החוקרים במעבדה בוחנים את עמדות האליטה הפוליטית ודעת הקהל בארה"ב כלפי ישראל, את הסיקור של ישראל בערוצי התקשורת האמריקאים, ואת הקשר שבין עמדות הציבור האמריקאי למדיניות ארצות הברית כלפי ישראל.
לאתר APOI


תכנית מחקר בלימודי ביטחון לאומי השוואתי
Comparative National Security Project
עוסקת בחקר לימודי ביטחון השוואתי, תיאורטי, היסטורי ואמפירי.
ראש התוכנית: ד"ר דמיטרי (דימה) אדמסקי.
לחצו לפרטים נוספים >>

לסטודנטים מבית ספר לממשל משנה ג' ומהתואר השני תינתן האפשרות להתמחות בתוכניות המחקריות, ולהתנסות בפעילות בעלת אופי מחקרי וזאת באמצעות התוכנית הכוללת להתמחויות בבית ספר לאודר לממשל. לפרטים נוספים