בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה


   
 פרופ' אהוד שפרינצק ז"ל
 

בשלוש השנים האחרונות עמד שפרינצק בראש בי"ס לאודר לממשל במרכז הבינתחומי הרצליה והיה דיקנו המייסד. במשך שנים שימש פרופ' שפרינצק כפרופסור למדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים והעמיד תלמידים וחוקרים רבים.

בשנים האחרונות הקדיש פרופ' שפרינצק את עיקר פועלו לבנייתו של בי"ס לאודר לממשל במרכז הבינתחומי, במטרה, כפי שאמר לא פעם "לעודד ולהכשיר מנהיגות חדשה ומצוינת בחברה הישראלית". וכך פעל. ביה"ס לממשל בהנהגתו גייס סטודנטים מכל הארץ, שגילו עניין מחודש בלימודי מנהל ציבורי, מדיניות ודיפלומטיה. כדיקן, יזם שפרינצק פעילות ציבורית ענפה להצמחת מנהיגות צעירה, ערך דיונים אסטרטגיים על עתיד מדינת ישראל והיה מיוזמי "כנס הרצליה השנתי למאזן חוסן והביטחון הלאומי של ישראל".

בטקס הזכרון לרוה"מ יצחק רבין ז"ל, ציין איתן הבר בדבריו את פעולתו ומעורבותו של אהוד שפרינצק בקבלת ההחלטות ובייעוץ לראש הממשלה יצחק רבין, שלא מנע מאף אחד לבוא ולומר לו את דעתו. הבר ציין את תרומתו הרבה של פרופ' אהוד שפרינצק "פרופ' שפרינצק היה שותף לקבלת החלטות מכריעות וחשובות במדינת ישראל", ציין הבר בפני הסטודנטים.

פרופ' אהוד שפרינצק התמחה בחקר הימין הרדיקלי בישראל, קיצוניות ואלימות פוליטית. מחקריו הביאו לפרסומו ברחבי העולם. ספרו על עלייתו של הימין הרדיקלי בישראל (בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד), זכה בפרס מיכאל לנדאו לספר הטוב ביותר על ישראל ועל המזרח התיכון בתחום של מדע המדינה ב-1992. ספרו האחרון מ-1998 "וקם איש על אחיו" (בהוצאת Free Press) סקר קיצוניות ואלימות פוליטית במדינת ישראל מאלטלנה ועד רצח רבין. הספר הגיע לגמר בתחרות מועדון הספרים היהודי היוקרתי בארה"ב בקטגוריה של ישראל.

פרופ' שפרינצק לימד כפרופסור אורח באוניברסיטה האמריקנית בוושינגטון, אוניברסיטת ג'ורג'טאון ובאוניברסיטת פרינסטון. שימש כעמית בכיר במכון וודרו ווילסון (WWS) לחוקרים בינלאומיים ומכון השלום האמריקני. מאמריו הפובליציסטיים של פרופ' שפרינצק פורסמו בכל עתוני ישראל, בניו-יורק טיימס, בוושינגטון פוסט, בגרדיאן הבריטי והדי וולט הגרמני.

פרופ' שפרינצק, בעל תארי B.A. ו-M.A. מהאוניברסיטה העברית בירושלים, השלים את הדוקטורט שלו באוניברסיטת ייל בארה"ב. נושא מחקרו היה תנועות המחאה של הסטודנטים בארה"ב ובצרפת בשנות ה-60.

אהוד שפרינצק היה נכדו של יוסף שפרינצק, יושב הראש הראשון של הכנסת.
אהוד נפטר ב- 8.11.02 אחר הצהריים בבית החולים תל השומר. פרופ' שפרינצק נפטר לאחר מחלה קשה. אהוד שפרינצק, הותיר אחריו אישה, ריקי, ארבעה ילדים, שני נכדים ואם.

פרופ' אהוד שפרינצק, היה מוכר כמומחה עולמי בתחום הטרור, פוליטיקה קיצונית והימין הרדיקלי בישראל.