מרכז סמי סגול למחקר יישומי במדעי המוח

מרכז סמי סגול למחקר יישומי במדעי המוח קם בשנת 2008 בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, בניהולם של ד"ר דניאל לוי וד"ר נאוה לויט בן נון. החזון שעמד בבסיס היוזמה הוא ההבנה שמחקר המוח הגיע לשלב יישומי בו ניתן להשתמש בו ולהשפיע על חיי היום יום שלנו.

עם היווסדו הציב לעצמו המרכז מטרה לרתום את הידע המצטבר והעדכני ביותר בתחום מדעי המוח לטובת תחום החינוך, התפתחות הילד, שלבי הבגרות, והגיל השלישי.

חוקרי המרכז עוסקים במספר פרויקטים:
חינוך והתפתחות הילד –
חוקרי המרכז מפתחים מסגרות שיהפכו את בתי הספר וגני הילדים לסביבות הרבה יותר מותאמות להתפתחות של מוחות צעירים. מסגרות שיעניקו תנאי התפתחות אופטימאליים על סמך המחקר הקיים. ובעיקר מסגרות שיגנו על הלומדים בהן מהפרעות התפתחותיות, קשיי למידה, ובעיות נפשיות.

יכולות למידת מיומנויות, התפתחות מקצועית ורכישת השכלה למתבגרים ומבוגרים
– חוקרי המרכז עוסקים בחקר הזיכרון וביישומים המשפיעים על יכולות למידה בכל הגילאים. גם בתחום זה, הגיע המחקר לרמה יישומית שלהערכת החוקרים יכול להשפיע על האופן שבו כל אחד מאיתנו לומד, מתקדם רוכש השכלה ומקצוע.

אוטיזם, ADHD ובעיות התפתחותיות
– המרכז עוסק בפיתוח שיטות לאבחון מוקדם של אוטיזם ובעיות התפתחותיות אחרות כבר בגיל מספר חודשים ולאימון הורים ומטפלים לעבודה עם ילדים אלה. אנו יודעים היום כי אבחון מוקדם, כאשר המוח עדיין גמיש, הוא המפתח לשינוי וחזרה לאזור הנורמה. בעיות "קשות" (אוטיזם, ADHD) ניתנות לטיפול מלא כאשר הם מאובחנות מוקדם. אנו מאמינים כי ניתן להקדים את האבחונים לגיל מספר חודשים אחרי הלידה ולטפל באוכלוסיות רחבות מאוד. כמו כן שימוש נכון בהורים מהווה כלי מקדם התפתחות שאין שני לו ושלא מנוצל כמעט כיום.

אימון המוח בשיטות של מיינדפולנס
– כחלק מהפעילות היישומית בתחום זה אורגן הכנס על אימון המוח בשיטות מיינדפולנס על מנת להביא את מחקרי המוח האחרונים לגבי אפשרויות שימוש בכלים לאימון המוח להגברת יכולות רגשיות וקוגניטיביות ושיפור איכות החיים. לכנס הגיעו מעל 400 איש והוא זכה להצלחה גדולה ולהדים רבים. בימים אלו מתחיל ביחידה מחקר בתחום זה וכן דיאלוג עם אנשי שטח על מנת לתמוך בפעילות יישומית רחבה.

בימים אלו נעשים צעדים למצוא משאבים כספיים ותרומות על מנת הרחיב את פעילות המרכז לכדי מרכז מחקר ויישום גדול שיוכל לענות על צרכים של קבוצות אוכלוסיה גדולות יותר ולהניע שינויים חברתיים משמעותיים יותר. חלק נכבד מהפעילות יוקדש לעיצוב עמדות חינוכיות והתפתחותיות של הילד מתוך ההבנות המעודכנות אודות המוח. כמו כן יעסוק מרכז עתידי זה בהעמקת ההבנה של השינויים ביכולות החשיבה ובעולם הרגש בגיל השלישי במטרה להעשיר את חייהם של אנשים בשלבי ההזדקנות. גישות יעילות וקלות ליישום כגון שיטות אימון המוח (דוגמת מיינדפולנס) יהוו את אחד הכלים המרכזיים להנעת שיפורים בתחומי חיים אלה ואחרים.

לפרטים נוספים על המרכז החדש למיינדפולנס ומוח - לחץ כאן