10/09/2012
לרשימת החדשות המלאה
איתן בן-דוד בכנס הטרור הבינלאומי בבינתחומי: "במקביל למירוץ הגרעין, מנהלת איראן קמפיין טרור גלובלי חוצה יבשות, נגד יעדים ישראליים, מערביים ואף ערביים"


 

 

איתן בן-דוד, ראש המטה ללוחמה בטרור, השתתף בכנס הבינלאומי ה-12 של המכון למדיניות נגד טרור בבינתחומי הרצליה בנושא ההשפעה הגלובלית של הטרור: "גם אני אזרח מודאג. במקביל למירוץ הגרעין, מנהלת איראן קמפין טרור גלובלי חוצה יבשות. פעילות זו היא נגד יעדים ישראליים ויהודיים, אך גם נגד יעדים מערביים וערביים דוגמת ערב הסעודית. מדינות המפרץ מודאגות לא פחות. פעילות הטרור האיראנית מובלת בכוח ישיר של מהפכות המהפכה האיראנית והחיזבאללה. יכולות המדינה מושקעות בטרור, על כל המשתמע מכך - אנשים, אמל"ח, קווי תעופה, כספים וכיוצ"ב. איראן פועלת בתחום הפצת הנשק, שת"פ עם ארגוני טרור. לפיגוע בבורגס, שהיוו את שיא הפעילות הגלובלית של איראן, קדמו מספר אירועים בכללם ניסיונות פיגועים בהודו, תאילנד, קניה וקפריסין. פעילות איראנית זוהתה גם בארה"ב, דרום אמריקה ואפריקה. יש מוטיבציה שיא ופעילויות מבצעיות משובחות, הקמת תשתיות מבצעיות והברחת אמצעי לחימה לחמאס ולג'יהאד. קמפיין הטרור האיראני אינו היחיד שאיראן מנהלת, היא פועלת נגד מדינות הפועלות כנגד סוריה, איראן חוששת מפגיעה בבת בריתה ובדרך הגעתה לחיזבאללה. חלק אחר של האיומים נמצאים בטבעת סביב ישראל. האביב הערבי גורם לאי יציבות מתמשך, אי תשתית משמעותית במדינות סביבנו גורמת לארגוני הטרור לפעול כרצונם. מאז חיסולו של בן לאדן ולאור תהליך ההתיישנות במזה"ת, גבר איום הטרור וארגונים כמו ג'יהאד עולמי ואל קעידה מעמיקים אחיזה סביב ישראל. על אף ההבדלים הקיצוניים בין ארגונים אלה הם מוצאים מכנה משותף. אנחנו צפויים להרחבת תשתיות טרור בדגש על סיני. איום שיצריך את צה"ל והקהילה הבטחונית להיערכות ממשית. רמת הסיכון לאזרחים ישראלים המטיילים בסיני הינה גבוהה וחמורה.  איום הג'יהאד העולמי, בנוסף להעצמה של איום הסייבר וטרור לא קונבנציונאלי. מדינת ישראל, על כל ארגוניה, תמשיך להתמודד אל מול איומי הטרור תוך שיתוף פעולה בינלאומי ושמירה על כושר ההרתעה שלה".

 

תא"ל (במיל.) ניצן נוריאל, לשעבר ראש המטה ללוחמה בטרור, המכון למדיניות נגד טרור, המרכז הבינתחומי הרצליה, עסק באיומי הטרור מחזית הדרום "לצד האיומים המגיעים מזירה זו יש גם הזדמנויות. אנחנו נמצאים מזה תקופה שעזה וסיני מייצרות אתגר מבצעי מאילת עד כרם שלום ועוטף עזה עד מתחם שלום. התופעה הזו הולכת ומצטברת, אך אין ספק שפוטנציאל האיום הטרוריסטי הוא בקו עלייה. זמינות האמל"ח, לרבות אמצעי נשק מתקדמים, בזירה זו הוא זמין ואפילו בזול. המחנה המשותף של חמאס, האחים המוסלמים וג'יהאד בהקשרי טרור למדינת ישראל הוא גבוה ורחב סביב. המצרף בין יכולת זמינות אמל"ח, מוטיבציה וידע מעלה את הטרור לעבר ישראל. לכך נוספת תמיכה חיצונית כמו איראן והג'יהאד העולמי, גורמים מדינתיים עם יכולות מדינתיות. הגבול עם מצרים הוא גבול מאוד ארוך, למעלה 200 ק"מ ואתגרי המכשול שנבנה עוד לפנינו. גבול זה מותיר ישובים והמטרות רחבות בהם הטרור יכול לפעול. לא יהיה מנוס מלשפר את יכולות ההגנה בגבול זה, עד למימדים כפי שקיימים בגבול הצפון. יכול להיות שאיום הרקטות זו מציאות שיכול להיות שנדרש להתמודד איתה ובקצב שלה, כפי שאנו מתמודדים עם תאונות דרכים ופשע כי זה אופי החיים במזה"ת. המציאות שתוארה קצת שחורה אבל יש הזדמנויות. הפרדוקס הוא שמיצוי ההזדמנויות נמצא בדרג המדיני. בעזה ישנה כתובת יציבה וקבועה בדמות החמאס שניתן ונכון וצריך להפנות אליה אצבע מאשימה ומשלמת. העובדה שבעזה יש כתובת ברורה היא הזדמנות. שלטון האחים המוסלמים במצרים, מי שידע לנתח את האילוצים הכלכליים שישנם על מצרים ולהשתמש בהם על מנת שהברית המשולשת תהיה פחות חזקה, תוכל להפיק את מה שניתן להפיק ממנה. הבדואים בסיני, המכשול המוקם הולך לפגוע בכלכלת ההברחות. קואליציה כלכלית יכולה לנצל הזדמנות זו לכלכלה אחרת. ניצול הזדמנויות אלה יאפשר להכות את פוטנציאל האיום. סיכול הוא אחד מכלי העבודה המרכזיים בלחימה בטרור. דילמת הסיכול אל מול החזית הדרומית נשענת על שני צדדים של אותה משוואה – סיכול משמעותי בעזה עשוי לגרום להחלפת רקטות. מי שבוחר לא לסכל, מסכן את האזרחים בעיר אילת או על הכבישים. המחליט לוקח החלטה באיזה אזרחים הוא מסכן. צריך לפתח את היכולות ולגבש מדיניות. החזית הדרומית היא מאתגרית מאוד מקצועית, ההזדמנויות מוטלות בפני המדיני, והיומיום נשען על דילמת הסיכול".

 

אלוף (במיל.) פרופ' יצחק בן-ישראל, יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, משרד המדע והטכנולוגיה "סיפור הסייבר חדש יחסית, ככל שאנחנו נעשים יותר ממוחשבים, הפוטנציאל לפגיעה במחשבים הולך וגדל. קצב שינוי הטכנולוגיה מהיר, מה שגורם לכך שנשק סייבר שמפותח הוא חד פעמי, וירוס שנבנה לתצורה אחת לא יתאים לתצורה החדשה. ארגוני הטרור גורמים לנו הרבה נזק המשמש כאמצעי למטרת ארגוני הטרור.  סייבר הוא דרך להשיג מטרות, יוצר רעש גם אם הנזק לא כזה משמעותי.  הרעש התקשורתי משרת את הטרור. הנזק שאפשר לגרום בסייבר הוא גדול יותר מנזק שאפשר לגרום באמצעי טרור קלאסיים. הקושי הטכנולוגי והצורך באורח נשימה הוא גדול ולכן אנחנו לא מוצאים תופעה זו נפוצה, אלא אם היא מופעלת על ידי מדינות."

 

אלוף (במיל.) דני רוטשילד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה, המרכז הבינתחומי הרצליה "אחת הבעיות היותר גדולות שלנו ושמשפיעות על ההתפתחויות שאנו חווים במזהת קשורים קשר הדוק לנושאים חברתיים וכלכליים. מדינה צריכה להתמקד בנושאים נוספים חוץ מהאיום האיראני. אני מציע לממשלת ישראל לחשוב איך אנחנו מגיבים אם יתפרק שלטון פלסטיני וקם שלטון חמאס והשנייה שלא יהיה שם שלטון בכלל.  יש סוגיות בוערות יותר מהאיום האיראני הקרובות יותר לבית, ואם לא נטפל בהם נמצא את עצמנו בבעיה גדולה."

 

רצ"ב (במיל.) שלמה אהרונישקי, לשעבר מפכ"ל משטרת ישראל "עלינו לעסוק בנושאים נוספים מלבד האיום האיראני, כמו ייצור תהליך בין יכולות הגנה החוצה ליכולות ההגנה הפנימיות שלנו. בשנים האחרונות, די ברור לכולנו, שיכולת מדינה להגן על הערכים שלה והאנשים שלה תלויה בהרבה מאוד בחוסן החברתי.ישנו תהליך נוסף של התגברות הטרור בתוך מדינת ישראל, במציאות של חוסר סדר עולמי ואיזורי מתפתחות תופעות ואיומים גם בנושאי טרור. מדובר בטרור מורכב יותר, נכנסים אליו אלמנטים בלתי קונבנציונאליים. אלמנט אחד זה העוצמה, שיבוש שגרת החיים. לא צריך פצצות מורכבות מדי, מספיק לטפטף פעם ביום טיל אחד לשטח וזה משנה את כל סדר ההתייחסות. שגרת חיים זה משהו שכל אזרח מחפש אותו, מחפש לחיות במציאות נורמלית. המציאות שאנחנו חווים בחודשים האחרונים, בעיקר מצד האיום בסיני הוא ערעור הסדר העולמי והאיזורי, אנחנו בתוך התהליך הזה מזהים הליכים נוספים. זרקור חשוב הוא הטרור שילך יתרחב וישפיע עלינו. נושא הבטחון הלאומי, החוסן הלאומי וזוית ההסתכלות דרך הבטחון האישי והוא המדד המרכזי. התחושה נובעת גם מהיבטים כלכליים וחברתיים. בתוך הליך זה יש את המשטרה שצריך להכניס את שיקוליו לדיון והנושא הוא מורכב. יש קשר בין טרור לפשיעה. כדי שמנהיגות תדע לעשות את המעשים הנכונים היא צריכה לקבל לגיטימיות מהציבור. לכן צריך לבחון מענה צבאי והגנתי כאחד והמוכנות והחוסן החברתי צריך להיות מרכיב דרמטי בכל מלחמה".

 

הכנס הבינלאומי ה-12 של המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה עוסק השנה ב"ההשפעה הגלובלית של הטרור" ובין הנושאים שיידונו בו: האיום האיראני, סייבר טרור, המצב הביטחוני בסוריה והשפעתו על לבנון ועל החיזבאללה, השפעת האביב הערבי על הרשות הפלסטינאית, יכולתה של מצרים למנוע השתלטות ארגוני אסלאם קיצוניים על סיני ורצועת עזה והגבול הפרוץ עם ישראל.