05/08/2009
לרשימת החדשות המלאה
סגן נשיא קולומביה, פרנסיסקו סנטוס קלדרון, התארח בבינתחומי ונשא הרצאה בנושא מעמדה האסטרטגי של קולומביה באמריקה הלטינית, ומאבקה בטרור 
בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה במסגרת פורום הרצליה לדיפלומטיה אירח את סגן נשיא קולומביה, פרנסיסקו סנטוס קלדרון, ביום רביעי, 22 ביולי 2009.
 
הערב נערך במעמד נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, פרופ' אוריאל רייכמן, דיקן בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, פרופ' אלכס מינץ, ושגרירת אל-סלבדור בישראל, הגב' סוזאנה האסנסון.
 
את הערב פתח פרופ' אוריאל רייכמן, וסיפר על פגישתו המוקדמת עם סגן הנשיא. "אמרתי לו שלדעתי ישנם שני אלמנטים המעצבים היסטוריה של עם. הראשון, קבוצה של אנשים המחויבת לעתיד המדינה, אנשים המאמינים בערכיה של המדינה, ומוכנים להלחם בעבור שמירה על ערכים אלה. והאלמנט השני, מנהיגות. אנשים שיפגינו אומץ, ואף לא יהססו לסכן את חייהם אשר מסוגלים להוביל את האנשים לעבר שינוי." רייכמן הוסיף, שלדעתו, סגן הנשיא הוא אחד האנשים האלה, שהפגין אומץ למען עתידה של מדינתו. " אנו מוסד המשרת את ערכי הציבור, ואנחנו שמחים לארח במרכז הבינתחומי אדם כזה שפועל על פי ערכינו".
 
אורח הכבוד של הערב היה סגן נשיא קולומביה, מר פרנסיסקו סנטוס קלדרון, אשר נשא הרצאה בנושא "מעמדה האסטרטגי של קולומביה באמריקה הלטינית, ומאבקה בטרור". סגן הנשיא דיבר על מאמציה של קולומביה להלחם בשחיתות, בפשע ובקרטלי הסמים, אשר הניבו פירות והובילו לשיפור ניכר ברמת החיים של אזרחי קולומביה בשבע השנים האחרונות, מאז נבחר הממשל הנכחי. "שלושת האלמנטים אשר הובילו את האסטרטגיה שלנו בשבע השנים האחרונות הם, בטחון והגנה על הדמוקרטיה – כאשר הבנו שתפקידה של הדמוקרטיה הוא להגן על האזרחים, על חייהם, בשונה מהגישה במדינות רבות באמריקה הלטינית שהן לאומניות יותר;  האלמנט השני באסטרטגיה שלנו היה עידוד השקעות זרות ותעשייה בבעלות פרטית, על ידי הפחתת מיסים למשקיעים. יצרנו תנאים להשקעות פרטיות שעמדו ב 2002 על 8%, וכיום על 35%; והאלמנט השלישי היה עזרה סוציאלית לאזרחי המדינה והוצאתם ממעגל העוני". בנושא של יחסי ישראל קולומביה, אמר סגן הנשיא, כי הוא מקווה לראות שיתוף פעולה גדול יותר בין ישראל למדינות אמריקה הלטינית וקולומביה בפרט. שיתוף פעולה טכנולוגי, בטחוני וצבאי.
 
את הערב הנחה עו"ד חיים אהרון, קונסול הכבוד של קולומביה בישראל.