03/08/2009
לרשימת החדשות המלאה
עמוס גלעד נשא דברים בכינוס של בי"ס לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה


 

ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (במיל') עמוס גלעד, נשא דברים היום, 12.7.09, בכינוס שעסק בכיווני מחקר חדשים ביחסים בינ"ל, שערך בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

להלן עיקר דבריו:

 

על איראן:

"החדשות הטובות בעניין איראן, הין שאין להם נכון להיום נשק גרעיני ולכן לא קיים איום. בבחירות האחרונות באיראן אני הצבעתי לאחמדיניג'אד. בניגוד לחתאמי, שהיה נחמד ומנומס, הצהרותיו וכוונותיו של אחמדיניג'אד ברורות – הוא מעניק לגיטימציה לרעיון שלישראל אין זכות להתקיים. החדשות הרעות הן, שאיראן נחושה להשיג את הנשק הגרעיני. איראן איננה פרטנר. המשטר האיראני נחוש, הוא מרמה את כל העולם במטרה להשיג נשק גרעיני."

 

"ישראל לא יכולה לשאת איום גרעיני מצד משטרים המאיימים בשואה שנייה כנגד ישראל. אני מאמין שזאת הכוונה שלהם. זה לא אומר שמייד כשתהיה להם היכולת הם יעשו בה שימוש, אבל הם בהחלט מתכוונים לכך. אין מודיעין שיכול לומר מתי איראן תפעל ולכן הפתרון הוא למנוע מהם את השגת הגרעין. לא ניתן לסבול זאת ואנו נעשה כמיטב יכולתנו."

 

על החיזבאללה:

"החיזבאללהסטאן היא ישות שלא חברה באו"ם, אבל היא חזקה ופועלת נגד ישראל. הצעד האסטרטגי הבא של נסראללה, לפי דברים שאמר לעיתון דר שפיגל, הוא "אל קודס" – ירושלים."

 

על החמאס:

"החמאסטאן היא ישות חזקה שאיתה מתמודדת לא רק ישראל, אלא גם הרשות הפלשתינית. אין גמישות באסטרטגיה של החמאס ושום דבר לא ישנה את יעדיה האסטרטגיים, הם רוצים להחליף את אבו-מאזן ומכינים את התשתית לכך."

 

על הטרור:

"המשטרים הערביים במזרח התיכון רואים באיראן איום על משטרם, וכאשר איראן תחצה את הקו האדום, ירצו גם מצרים וערב הסעודית לפתח נשק גרעיני והאזור כולו יהפוך לגיהנום. האיום האיראני הוא המכנה המשותף שיש לנו עם המשטרים הערביים."

 

"לגבי הטרור – החדשות הטובות הן שאנו לא עומדים בשנים האחרונות בפני פיגועי טרור. היום יש הצלחה מלאה בהתמודדות עם מחבלים מתאבדים, שהיא תוצר של שילוב בין מודיעין מצוין לבין פעילות הכוחות המיוחדים. ניקינו את ג'נין וזה פתח מרווח לשיתוף פעולה עם הרשות הפלשתינית. לאחר השתלטות חמאס על עזה, גם בפת"ח מבינים מה זה חמאסטאן. ההתמודדות עם החמאס היא אינטרס פנימי של הפלשתינים. בעוד שהחמאס איננו פרוקסי של איראן, הוא זקוק לתמיכה שלה ומקבל אותה."

 

על השלום:

"לישראל יש שלום קר עם מדינות ערב, ואינטרס משותף אל מול איראן. מצרים נחושה, כל עוד מובארק בשלטון, לא לצאת למלחמה כנגד ישראל והגבול עם ירדן שקט. חשיבות יציבות המשטרים הערביים היא גדולה. החמאס, כממשיך תנועת האחים המוסלמים מאיים על יציבות מובארק, אסד ועבדאללה, אך אלה כרגע חזקים ויכולים להתמודד איתם. אבל התופעה הזאת היא מרכז האיום במזרח התיכון, משום שהם מעוניינים לבסס אימפריה מוסלמית באזור וישראל בתוך האזור מוגדרת כוואקף."