08/02/2011
לרשימת החדשות המלאה
פרופ' מריו שניידר, אונ' י-ם: "הפלסטינים יצרו חזון לטווח ארוך ליחסיהם עם אמריקה הלטינית בעוד ישראל לא השקיעה משאבים או מאמץ דומה"
הדברים נאמרו במושב בנושא "דרום אמריקה – הקטר הכלכלי הדוהר" שנערך בכנס הרצליה במרכז הבינתחומי הרצליה

 

"הדומיננטיות של ארה"ב ביחסי החוץ של ישראל הביאה למצב שאין השקעה מספקת ביחסינו עם מדינות אמריקה הלטינית. הפלסטינים עשו עבודה טובה מאוד מבחינתם, והצד הישראלי נותר ללא מענה", כך אמר פרופסור מריו שניידר, ראש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים, בפאנל בנושא "דרום אמריקה – הקטר הכלכלי הדוהר". שהתקיים היום בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי הרצליה.

מרבית הדיון סב סביב מעורבותה הגדלה והולכת של סין במדינות אמריקה הלטינית, בייחוד בברזיל, וכן ביחסים בין הרשות הפלסטינית למדינות דרום אמריקה, לאור ההכרזה של מרביתן על הכרה במדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67 בתקופה האחרונה.

פרופסור שניידר הוסיף כי "ישנם מספר גורמים שהובילו להכרזה של מדינות דרום אמריקה על הכרה במדינה פלסטינית עצמאית. ראשית, לא ניתן להתעלם מהעבודה הדיפלומטית הנרחבת שנעשתה במדינות אלו. הפלסטינים יצרו חזון לטווח ארוך ליחסיהם עם אמריקה הלטינית בעוד נדמה שישראל לא השקיעה משאבים או מאמץ דומה. הגורם השני הוא גודלן של הקהילות הערביות בכלל והפלסטיניות בפרט בחלק ממדינות דרום אמריקה. בצ'ילה לבדה יש כ-400 אלף אזרחים ממוצא פלסטיני, ומדובר בשיקול פוליטי לא מבוטל".

קליפורד סובר, שגריר ארה"ב לשעבר בברזיל: "לנשיא היוצא של ברזיל (לולה) היה חזון לקחת חלק בתהליך השלום, והוא רצה להביע חותם. ברזיל היא המדינה היציבה ביותר בדרום אמריקה והוכיחה את המנהיגות שלה. בעקבות ההכרה שלה במדינה פלסטינית בגבולות 67 היו מיד שבע או שמונה מדינות שהצטרפו להכרזה. חשוב להבין את החשיבות שלה בתוך המארג של מדינות דרום אמריקה. מדובר על מדינה יציבה שכלכלתה צומחת, ועל פי הערכות  שונות תהפוך לכלכלה החמישית בגודלה בעולם".

ד"ר לואיס רוביו, נשיא מרכז מו"פ, מקסיקו אמר כי במקסיקו אין אוכלוסייה ערבית גדולה ובכל זאת קיימת תמיכה בנושא הפלסטיני. התחושה היא שהפלסטינים עשו עבודה כל כך טובה ומנגד הייתה הזנחה מהצד הישראלי. זה נהיה דבר מאוד אופייני בקרב האליטות לדאוג לחלשים, והפלסטינים נתפסים ככאלו.

 

המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה מקיים את כנס הרצליה השנתי ה-11 על "מאזן החוסן והביטחון הלאומי של ישראל - 2011". הכנס מתקיים  בין התאריכים 6 עד 9 בפברואר, בקמפוס המרכז הבינתחומי בהרצליה. הכנס בוחן מגמות אסטרטגיות גלובליות ואזרחיות וכן את קווי המדיניות ויחסי החוץ בין המעצמות ובין ישראל לקהילה הבינלאומית. הכנס מורכב מ- 30 מושבים המקיפים קשת רחבה של סוגיות אסטרטגיות החל מהתמודדות העולם עם איראן גרעינית, המאזן הכוחות העולמי החדש לאור התעצמות מדינות המזרח הרחוק, התלות ההיסטורית בארה"ב מצד אחד ואיבוד מדינות אירופה מצד שני, וגמילת העולם מנפט. תשומת לב מיוחדת תינתן לסוגיית ההתמודדות עם פערים בחברה הישראלית, כחלק בלתי נפרד מבחינת החוסן הלאומי.   

 

 

עדכונים שוטפים על הכנס ניתן לקבל באמצעים הבאים:

אתר האינטרנט של כנס הרצליה, שם יועברו המושבים בשידור חי:  www.herzliyaconference.org

תמונות סטילס מהכנס: http://www.yotamfr.com/herzliyaconference/

חשבון הטוויטר של כנס הרצליה:  http://twitter.com/herzliyaconf

דף הפייסבוק של כנס הרצליה: http://www.facebook.com/HerzliyaConference