21/12/2010
לרשימת החדשות המלאה
ראש ממשלת ליטא: אתמוך בצירופה של ישראל לאיחוד האירופי


 

פורום הרצליה לדיפלומטיה בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, אירח היום, יום שני, 20 בדצמבר 2010, את ראש ממשלת ליטא, מר אנדריוס קוביליוס להרצאה בנושא "ליטא: חזון ואסטרטגיה – 2030" בה הציג את ציפיותיו לעתידה של ליטא ושיתוף הפעולה עם ישראל.

 

בתשובה לשאלת אחד מהסטודנטים האם יתמוך בהצטרפות ישראל לאיחוד האירופי, ענה: "אני מוכן להצביע על כך מחר! אני תומך לחלוטין בהצטרפותה של ישראל לאיחוד וללא ספק אצביע בהתאם". עוד הוסיף, לגבי הצטרפות טורקיה לאיחוד: "אני לא נגד צירופה לאיחוד האירופי. הבעיה הגדולה של האיחוד האירופי בעתיד תהיה להתמודד עם הכלכלה הגלובלית ועם השווקים המתפתחים של הודו וסין ולכן צריך מסה כמה שיותר גדולה של מוחות שיעזרו להתחרות בשווקים אלה".

 

ראש הממשלה פתח את הרצאתו בהצגת מעמדה של ליטא כיום וציין כי גם היא נפגעה מהמשבר הכלכלי העולמי. "כלכלת המדינה ירדה ב – 15% ואנו נזדקק לעוד כשנתיים על מנת לחזור למצב נורמלי. עם זאת, יש לנו כיום את התוצאות הטובות ביותר בייצוא מאז קבלת העצמאות, מה שמוכיח כי אנו מדינה דינמית וצומחת, שבתקווה תהפוך בהמשך למובילה בתחומי ההייטק והטכנולוגיה. כבר היום עובדים על שיתופי פעולה עם אנשי עסקים ישראלים ואני מקווה להמשך שיתוף פעולה זה".

 

בנוגע להיסטוריית העם היהודי, ציין ראש הממשלה, כי שנת 2011 תהיה שנת זיכרון לתושבי ליטא שנרצחו בשואה ותוקדש לציון מורשת העם היהודי.

 

את ההרצאה פתח פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, ואמר: "זהו כבוד גדול לארח את ראש הממשלה, שהוא אדם בינתחומי אמיתי. הוא התחיל בקריירה אקדמאית והפך לאחד המנהיגים הבולטים שקראו לעצמאות ליטא. הוא הנהיג רפורמות חשובות במוסדות להשכלה גבוהה וללא ספק צריך מישהו כמוהו בהנהגה בישראל. ליטא וישראל הן שתי מדינות עם היסטוריה משותפת ואני מקווה להמשך שיתוף פעולה פורה עם ישראל בכלל ועם המרכז הבינתחומי הרצליה בפרט."