22/11/2010
לרשימת החדשות המלאה
המכון למדיניות נגד טרור בבינתחומי הרצליה קיים ערב עיון לזכרו של בנימין ג'יבלי ז"ל בנושא: "אתגר הדה-לגיטימציה של ישראל"


 

המכון למדניות נגד טרור בבינתחומי הרצליה קיים ביום ראשון, 21 בנובמבר 2010, ערב עיון בנושא "אתגר הדה-לגיטימציה של ישראל" לזכרו של בנימין ג'יבלי ז"ל. בדיון לקחו חלק חה"כ נחמן שי, ממפלגת קדימה, לשעבר דובר צה"ל; אלוף (מיל.) אהרון זאבי-פרקש, נשיא המכון לתכנון מדיניות עם יהודי, לשעבר ראש אמ"ן; וד"ר בועז גנור, מנכ"ל המכון למדיניות נגד טרור בבינתחומי הרצליה.

לדברי ד"ר בועז גנור: "ישראל מצטיירת בשנים האחרונות כמדינה שמוסריות הקמתה מוטלת בספק, ואשר אין לה זכות קיום מוסרית." עוד אמר גנור כי "הסכנה הגדולה ביותר בתהליך הדה-לגיטימציה הם קבוצות ה- useful idiots, אותם אנשי המערב שנופלים אחר סיסמאות ארגוני הטרור ומתייגים אותם כלוחמי חופש וארגוני סיוע ונותנים להם לגיטימציה".

לדברי ח"כ נחמן שי: "המערכה החדשה הזאת היא שילוב של כמה חזיתות שאנחנו לא קלטנו. לא הבנו שכאשר המערכה הצבאית מתמתנת, המערכות האחרות תופסות משקל יתר. המערכה הדיפלומטית, המדינית, התקשורתית לא קיבלו די חשיבות". בעניין התמודדות ההסברה הישראלית עם סוגיית המשט אמר כי "הממשלה לא השקיעה חשיבה בעניין. זו דוגמה לכשל הסברתי. בזמן שהצד הישראלי שתק, הסיפור שיצא החוצה צייר את ישראל רע- שהקומנדו הישראלי הרג אשרחים שוחרי שלום שהגיעו לתת סיוע הומניטרי לתושבי עזה. אין למדינת ישראל מדיניות אסטרטגית תקשורתית ודיפלומטית לטווח ארוך".

ראש אמ"ן לשעבר, אהרון זאבי פרקש אמר כי: "הדה-לגיטימציה ממוקמת במישור אחד כחלק משלושה סיכונים עיקריים שיש קושי להילחם בהם: הטרור, מניעת הפצת נשק בלתי קונבנציונלי והדה-לגיטימציה. בעולם הערבי יש רבים שמאמינים שאפשר לעזור לישראל לקרוס מבפנים. המוקד היום איננו בפעולה הצבאית- שלילת הלגיטימציה היא הכוח העיקרי של מתנגדי ישראל ובראשם איראן". פרקש הוסיף כי "חלק מהבעיה נובעת מהצטרפותם של גורמים ישראליים קיצוניים לדה-לגיטימציה. אלו עושים נזק רציני כי גורמים זרים משתמשים בטיעוני שלהם". "חלק מהעניין הוא גם היחסים בין ישראל וארה"ב שהם לא כבעבר, ומצב זה יוצר פתח לתקיפות יתרה כנגד ישראל". פרקש דיבר גם על המטרות של תהליך הדה-לגיטמציה ובהקשר זה אמר ביחס ליהודי ארה"ב כי "הם רוצים לתקוע תריז בין המסורת והדת היהודית לעם ישראל וארץ ישראל". פרקש הציע בדיון כי כדי להיאבק בתופעה "יש לגבש תפיסה מניעתית. להקים מערך שילמד ויפתח ידע ויבנה תשתית לניהול המאבק בדה לגיטימציה".