15/11/2010
לרשימת החדשות המלאה
המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה ערך כנס בנושא איומי הסייבר טרור (Cyber Terrorism)


 

המכון למדיניות נגד טרור (ICT) במרכז הבינתחומי הרצליה, ערך ביום שני, 15 בנובמבר 2010, כנס מיוחד שהתמקד באיום הטרור הקיברנטי. הכנס בחן את איומי ה-Cyber terrorism במאה ה-21, והוצגו בו הדרכים להתמודדות עם סוג זה של טרור. בכנס השתתפו מומחים מהארץ ומהעולם העוסקים בנושא הן ברמה הפרקטית והן ברמה האקדמית, בהם מומחים לטרור וביטחון, נציגים ממשרדי ממשלה ומזרועות הביטחון, ומומחים מתחום המשפט, האינטרנט, המחשוב ואבטחת המידע.

 

את המושב השני של הכנס בנושא "לוחמה נגד סייבר טרור" פתח יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר, אשר סקר את הנושא ואת האתגרים העומדים בפני התמודדות עם התקפה מסוג טרור קיברנטי. "ארה"ב, בריטניה, צרפת ומדינות מערביות נוספות מנהלות פרויקטים גדולים של הגנה על מערכות מידע והתמודדות עם מתקפות סייבר טרור. אך אחד המכשולים הגדולים ביותר בהתמודדות עם הנושא הוא מציאת הגדרה בינלאומית אחידה שתהיה מקובלת בדין הבינלאומי. הצעתי להגדרה שכזאת היא: מתקפה בלתי חוקית נגד רשתות ומערכות מידע כנגד מדינה או כנגד אוכלוסיה עם מטרות כלכליות או חברתיות אשר מסתיימת באלימות נגד רכוש או אדם.

סייבר טרור הוא איום ממשי, אך יש לו גם חסרונות עבור הטרוריסטים. יותר קשה ליצור נזק למערכות מאשר במתקפה פיסית. הדור הבא של הטרוריסטים יגדל ויתפתח בעולם הדיגיטלי, עם כלים הרבה יותר חזקים בשימושם, והידע שלהם יהיה רב הרבה יותר.

דרוש שיתוף פעולה בינלאומי רחב בין המדינות. זהו דבר חיוני בהתמודדות עם איום זה."

 

דובר נוסף בפאנל היה תא"ל (במיל.) ניצן נוריאל, ראש המטה ללוחמה בטרור, אשר סקר את פעילויות המטה בהתמודדות עם איומי הסייבר טרור. "לפני 5 שנים בהחלטת קבינט הורו למועצה לבטחון לאומי לפעול להגנה על סביבת הסייבר – דבר חדש שהיינו צריכים להתמודד איתו. בכדי להמודד מול איום כזה, אנחנו צריכים להגדירו. החלטנו להגדירו על ידי רשימה של תשתיות לאומיות חיוניות העלולות להיפגע מסוג כזה של טרור שצריכות להיות מוגנות על ידי המדינה, ושלושה מדדים על פיהם נפעל במצב של איום או מתקפה על תשתיות אלה.

הראשון, סוגיית הנפגעים. מהו מספר הנפגעים שיכולים להיות כתוצאה מאירוע כזה שיגרמו לנו להגן על התשתית. השני, רמת הנזק הכלכלי, והשלישי, ההשפעה על המורל החברתי.

לאורך הזמן צברנו נסיון, אך יותר איומים נחשפו בפנינו.

הצעד הבא שלנו הוא קמפיין לאומי להגברת המודעות של הציבור לאיום שכזה, המתוכנן לצאת לפועל בחודשים הקרובים.

הדבר החשוב ביותר איתו אני מתמודד כעת, הוא כיצד להגביר את המודעות אצל שרי הממשלה ומנכ"לי המשרדים, ובכך להגביר את היכולת הלאומית להתמודדות עם איומים אלה."