03/10/2010
לרשימת החדשות המלאה
דברי פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, לסטודנטים החדשים בטכס פתיחת שנה"ל תשע"א


 

יו"ר דירקטוריון המרכז הבינתחומי אודי רקנאטי, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים פרופ' רפי מלניק, עמיתי הדיקנים, סגני הנשיא, חברי הסגל האקדמי והמנהלי, יו"ר אגודת הסטודנטים, וכמובן אתם הסטודנטים המתחילים היום את הלימודים – ברוכים הבאים.

 

רגעים מעטים בחיים של כולנו הם רגעים מכוננים; כאלה שזוכרים אותם. היום אתם בפתח תקופה משמעותית בחיים שלכם. אני מקווה שעוד הרבה שנים תביטו לאחור על חוויות היום הזה, היום בו התחלתם את הלימודים במרכז הבינתחומי, ותוכלו לומר לעצמכם: אז התחיל המפנה בחיי.

 

כל התחלה מלווה בחששות והתרגשות. אני יודע שרבים מכם עברו לא מעט בחיים ורשמו כבר הישגים של ממש. ביניכם יש שפיקדו על לוחמים בעת קרב, ויש שבנו עסקים עצמאיים. אחרים באו ממצוקות שונות והתגברו והתנשאו מעליהן. כרבע מביניכם, הסטודנטים בתכנית הבינלאומית ע"ש רפאל רקנאטי, עזבו את המדינה בה גדלו, הוכיחו רצון ונחישות ובאו לכאן, לארץ זרה בגיל צעיר, ובכל זאת – למרות תכונות האופי וניסיון החיים – כאן מתחיל עולם אחר. יש החוששים שיהיה להם קשה להתחרות עם אחרים ברמת הישגי הלימודים, ויש המודאגים מהיכולת לעבוד ולעמוד במעמסה הכלכלית במקביל ללימודים. לא מעטים שואלים את עצמם כיצד ישתלבו חברתית למרות הבדלים באוריינטציה דתית, זהות לאומית או פערים כלכליים. לכולכם אני אומר – תוך מספר שבועות ייעלמו מרבית החששות ותהיו לקבוצה אחת, קבוצה לומדת ובעלת שליחות הנושאת את תקוותנו להוות את מנהיגות העתיד של החברה.

 

המרכז הבינתחומי נוסד בראש ובראשונה עבור הסטודנטים שלו. היום – כאשר אתם מתחילים את הלימודים – אנחנו שואלים את עצמנו מראש מה צפוי וראוי שתעשו בעתיד. מכאן אנחנו גוזרים את ההכשרה והכלים שעמם חשוב שתצאו אל העשייה בעוד שלוש או ארבע שנים כשתסיימו את לימודיכם. אין פלא אפוא שגם אנחנו – הסגל האקדמי והמנהלי – אחוזי התרגשות ומתח היום לקראת המשימות המשותפות שלנו, משימות שרק בשיתוף של כולנו – הבינתחומי והסטודנטים – נוכל להגשימן.

 

במהלך הלימודים תצוידו בידע רב. בתחומים המקצועיים תרכשו את התיאוריות הכוללות ומידע בעל השלכות מעשיות. הידע יכשיר אתכם לא רק במישור המקצועי בארץ אלא יפתח בפניכם ראיה בינתחומית והבנה של תהליכים בינלאומיים. העולם אליו תיכנסו מחייב אינטגרציה של ידע מתחומים שונים – וירטואוזים של מיתר אחד כבר פחות רלבנטיים, בוודאי לרובד הניהולי והמנהיגותי. העולם שלכם הוא גלובלי, והעתיד שלכם יחייב הבנה ופעילות ברחבי העולם – עולם שמחובר עסקית ותקשורתית באינטרנט ובפלאפוניה המתקדמת, בתחבורה אווירית ובהובלה ימית ללא תקדים. ההכשרה של הבינתחומי אמורה אפוא להציב אתכם בקדמת היזמות, בתחומי המקצוע השונים, בראיה רחבה וביכולת נגישות בינלאומית.

 

אבל לעולם לא נשכח כי אנחנו חיים כאן בארץ ישראל, וכמוסד ציוני מחויבים לעתידה של החברה שלנו. לצד ערכי האנושיות, הפלורליזם וההשכלה הכללית, תוכלו לרכוש כאן ידע על העם היהודי – ההיסטוריה שלו והתנ"ך, הפילוסופיה והאתיקה של היהדות, ולא פחות חשוב תולדות הציונות ומדינת ישראל – תעסקו כאן באתגרי החברה שלנו ובסיכונים שבהם היא פועלת ותתוודעו למקור הכוח והחיוניות של המדינה.

 

מעבר לכל אלה – באנו לסייע לכם לבנות את האמון בעצמכם – להגיע לעצמאות חשיבה ועשייה. המתודה האקדמית אומרת לכם: אתם אנשים עצמאיים – בני חורין. החופש האישי מתחיל בחשיבה עצמאית, חשיבה המסוגלת להיות ביקורתית ולא לקבל כל דבר כאמת גם אם הוא מקובל בחברה. ביקורת נבנית על יכולת הכללה, יכולת להבין תופעות ולהכליל מתוכן על מגמות ואסכולות ומצד שני לרדת ולבדוק פרטים. אולם, גדולה מחשיבות הביקורת היא היצירתיות, ויצירתיות שניתן לתרגמה למעשה היא הבסיס ליזמות ולמנהיגות. בין המרצים שלכם מצויים ענקים בתחומם וכדאי לספוג מהם את כל שהם יכולים להעניק.

 

כל אחד מכם חשוב. אנחנו רוצים בהצלחת כל אחת ואחד מכם. רוח המרכז היא רוח של "חרות ואחריות". אנחנו מקווים שתצאו מכאן כבני אדם עצמאיים – חושבים מקורית – נרתמים בעזרת מה שרכשתם כאן – לממש את עצמכם ואת חלומותיכם. כל זאת – מבלי לפחד מכישלון – ללא כניעה לסטאטוס קוו אם אינו נראה לכם ומבלי להיות תלויים בחסדי או עזרת השלטון. יחד עם זאת אנחנו מצפים מכם – כקבוצה ייחודית – שלעולם לא תשכחו את המחויבות שלכם לחברה שלנו ולעתידה ובמיוחד לאותה קבוצה שאינה יכולה לעזור לעצמה.

 

המרכז הבינתחומי קיבל אתכם היום באהבה בעיקר באמצעות הסטודנטים החונכים שלנו. הלימודים אמורים לאתגר אתכם, ובאמת שווה להשקיע את כל הדרוש מהיום הראשון, לא לוותר, לא להישאר מאחור. כפי שתראו בחוברת שחולקה לכם, האפשרויות שפותח בפניכם המוסד הזה הן רבות מאוד. מצד אחד יש אפשרויות בכיוונים שונים של עזרה לקהילה ולראויים לעזרה. מצד אחר – יש תוכניות ייחודיות רבות שיעמדו לרשותכם במהלך הלימודים – תוכניות למצטיינים – תוכנית זל ליזמות; תוכנית ארגוב לדיפלומטיה; תוכנית אספר להסברה אינטרנטית; תוכנית רבין למנהיגות; הסדנאות לסיוע משפטי; ייעוץ לעסקים קטנים; קו הטוהר ועוד תוכניות אחרות המקנות הכשרה גבוהה בתחומים השונים. מעל כל אלה, תמצאו תוכניות לחילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות בעולם, ומגוון פעילויות בקמפוס ומחוצה לו. כל זאת מתוך תקווה שהשהות כאן לא רק תבנה אתכם ואת עתידכם אלא גם תהיה תקופה של שמחה, הרפתקה נפלאה שתמיד תזכרו אותה בחיבה. אנחנו ניתן כל שאנחנו יכולים במישורים השונים כדי שתצליחו.

 

ברוכים תהיו.