14/09/2010
לרשימת החדשות המלאה
תא"ל (מיל.) ניצן נוריאל, ראש המטה ללוחמה בטרור: "ידוע שבסוריה יש מוסד שמספק אמצעי לחימה לחמאס ולחיזבאללה. הקהילה הבינלאומית צריכה לשלוח מסר לסוריה שבפעם הבאה שהמוסד הזה יתמוך בטרור, התשובה תהיה חיסולו של המכון."


 

הבוקר נפתח מושב המליאה של הכנס הבינלאומי העשירי של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי הרצליה, בהשתתפות סגן ראש הממשלה והשר לענייני מודיעין, דן מרידור וראש המטה ללוחמה בטרור, תא"ל (מיל.) ניצן נוריאל.

ראש המטה ללוחמה בטרור, תא"ל (במיל') ניצן נוריאל: "אנחנו מתכוונים בשנת 2011 להגביר את יכולתנו להתמודד עם סייבר-טרור. לדעתנו, מנהיגי הג'יהאד העולמי מחפשים לבצע את פיגוע את ה-11.9 הבא שיזעזע את העולם וזה רק עניין של זמן. בנוסף, אנחנו צריכים להתכונן להתמודדות עם לוחמה בלתי קונבנציונלית. אני צופה שהמדינות המערביות יהיו בשוק ובאימה כשיצטרכו להתמודד עם מתקפה כימית או ביולוגית. אנחנו צריכים לשפר את שיתוף הפעולה שלנו עם ידידינו, בעלי הנסיון וללמוד מהם.

ארגווני הג'יהאד האסלאמי חשים שהם בדרך הנכונה. מבחינתם, הם הצליחו בעשרת החודשים האחרונים להוציא לפועל פיגועים רבים ברחבי העולם במטרה להראות שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים. יש להם  מספיק מתנדבים בשביל לבצע פיגועי התאבדות. יש להם היכולות, המוטיבציה והידע הנדרש.

מבחינת הצד הלוחם בטרור, לדעתי יש לנו פחות כוחות ממה שאנחנו צריכים ופחות יכולות. על אף ההישגים שלנו, זה לא מספיק. אם להשתמש בטרמינולוגיה של ארגז כלים, אז אין לנו מספיק כלים חדים. צריך יותר.

דבר נוסף בעייתי, הוא שאין בצד הנלחם בטרור גלובלי הגדרה משותפת לטרור. בשיחות עם קולגות שלי ברחבי העולם, אנחנו ממשיכים להתווכח אם אירועים שונים הם טרור או תופעה אחרת.

אין לנו מאגר מידע בינ"ל משותף של אנשי ג'יהאד רדיקלים וזו בעיה קשה. צריך מאגר שכל אומה תספק את המידע שלה בלי לשרוף מקורות מודיעיניים.

למשל, כשהעולם החליט שתופעת הפדופיליה אינה מקובלת, כל הגורמים הרלוונטיים בעולם החליטו ליצור מאגר מידע משותף כדי להגן על הילדים. צריך מאגר דומה כשמדובר בטרור. באיזון בין זכויות אדם לבין הזכות לחיות, צריך לתת עדיפות לזכות לחיות. אנחנו צריכים להיות מסוגלים לעקוב אחריהם ולחבר פיסות מידע ולפקוח עיניים יותר מהיום.

יש הרבה פרטנרים שמוכנים לשתף פעולה רק בתנאים מסוימים ורמת המחויבות שלהם היא פחותה מכפי שאנו מוכנים להודות. צריך לפתח מערכת שיטתית יותר כדי להתמודד עם תסריטי פעולות טרור. לא מספיק להבין את האיום ומי מאחוריו, צריך לנתח כל הזמן איך האויב יכול ליישם את האיום ולהבין באיזה שלב ניתן למנוע אותו וכיצד לגבות מחיר גבוה מהאויב בזמן שמנסה להוציא לפועל את המתקפה שלו.

אנחנו מיישמים לקחים שנלמדו, גם אם לא תמיד מהר מספיק. מנהיגים וראשי ארגונים מבצעיים דנים בסוגיות רבות ברמה  די טובה. אנחנו טובים בפיתוח מערכות לחימה אבל צריך לפתח מערכות בלתי קטלניות – זה חסר לנו בארגז הכלים. בנושא של מימון טרור יש רמה טובה של שיתוף פעולה אבל עדיין יש הרבה מה לעשות.

לחיזבאללה יש היום נשק שאפילו למדינות באירופה אין וזה נכון גם לחמאס בעזה. לטרור יש יכולות לאומיות. כבר לא מדובר בשלושה אנשים שמציבים מטען. אם רוצים להילחם בטרור ביעילות עלינו להילחם נגד התאים, אבל אנחנו צריכים להתמודד עם המדינות שמספקות מחסה ומספקות את הכלים. צריך לעשות את שני הדברים במקביל.

ידוע שבסוריה יש מוסד שעובד קשה לספק לחמאס ולחיזבאללה "צעצועים" נהדרים כמו טילים. הקהילה הבינלאומית צריכה לשלוח מסר לסוריה שבפעם הבאה שהמוסד הזה יתמוך בטרור, התשובה תהיה חיסולו של המכון. צריך להשתמש במסרים חדים וברורים כלפי כל המדינות שתומכות בטרור.

אני מאמין שהטרור יימשך לעד, אי אפשר להביס אותו לרמה אפסית אבל צריך לדחוק אותו לרמה שאפשר לחיות אתו. מנקודת המבט העולמית, צריך לקבל כמה החלטות. עלינו להבטיח שהמדינות התומכות ייענשו מדי יום בתקווה שהרמה תצומצם.

האתגר הבא הוא נשק לא קונבנציונלי. עלינו לעשות יותר כדי להיות מוכנים. כשזה ייכנס לשדה, זה יהיה בעייתי לכולנו."

השר מרידור סקר בנאומו את התגברות הגורם הדתי ברחבי העולם על פני הגורם הלאומי בדגש על מדינות האסלאם. מרידור אמר כי בממשק בין מדינה לבין ארגון טרור, פיתחו חיזבאללה וחמאס פרדיגמת מלחמה חדשה הכוללת: 1. שימוש באלפי רקטות וטילים שילכו ויהיו מדויקות יותר. 2. ירי מתוך אוכלוסיה אזרחית אל תוך אוכלוסיה אזרחית. 3. השתתפות של אזרחים, לא לובשי מדים במתקפת הטרור.

לדברי מרידור, מן המאפיינים החדשים של הלחימה עולות מספר שאלות: כיצד יש לבנות מערכות הגנה יקרות? האם לתקוף ואת מי? האם מותר לפגוע במשגר שיורה מאזור אזרחי, למשל ליד גן ילדים? מרידור סיכם ואמר שיש לחשוב על דברים חדשות ללחימה בטרור.