03/08/2009
לרשימת החדשות המלאה
דבריו של פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, בכנס לציון 60 שנה לאמנת האו"ם נגד רצח עם


קתדרת ד"ר אוטו גאורג ללימודים אירופיים במרכז הבינתחומי הרצליה וה-   German Innovation Center של אוניברסיטת היינריך היינה דיסלדורף והמרכז הבינתחומי הרצליה, ערכו כנס משותף לציון 60 שנה לאמנת האו"ם נגד רצח עם, ב- 7 בדצמבר 2008. האירוע נערך בחסות בחסות קרן פולקסוואגן.

בדברים שנשא פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי הרצליה, התייחס לאירועים האחרונים של פגיעת יהודים בפלשתינאים "לפני כשבועיים ראינו בדיווח טלוויזיוני כיצד בחור דתי עם פאות וציצית בועט בפניו של מוסק זיתים פלשתינאי. בשבוע שעבר נוספו דיווחים על מתקפות אלימות שנוער יהודי דתי עורך כנגד פלשתינאים, לרבות דירות בהן מתגוררים ילדים קטנים ומבוהלים.
לא מדובר בבודדים. מדובר במאות. מונחים ומוסתים על ידי מורי דרך, ביניהם רבנים. הם פועלים כנגד חיילי צה"ל, מחרפים ומגדפים את ביטויי הריבונות היהודיים, הממשלה ובית המשפט העליון. אין עליהם לא דין מדינת ישראל ולא כבוד האדם, זהו זרע רע העלול להרעיל את השדות המניבים שזרענו כולנו בעמל רב.

אני הייתי בין לוחמי הצנחנים ב- 1967. רבים מחבריי בסדיר ובמילואים נהרגו בקרבות מלחמת ששת הימים ובשנים הארוכות של מוצבים ומרדפים לאורך בקעת הירדן. חשנו רוממות רוח עם שחרור ירושלים, אך איש מאיתנו לא העלה בחזיונותיו הקודרים ביותר שעל גבינו יקום דור המתעלל בבני עם אחר, שתופש גובה לא בזכות היותו משהו בפני עצמו אלא דואג לבזבז את האשראי הלאומי שדורות אחרונים דאגו לבסס.

יש לי הערכה רבה למתנחלים ביהודה ובשומרון. אני מעריך את המחויבות הלאומית ואת הנכונות לקורבן אישי לשם הגשמת חזון הריבונות היהודית בארץ ישראל. יש לי גם ויכוח קשה עם המתנחלים. אני חושש שההתנחלויות ליד האזורים הפלשתינים המאוכלסים יובילו למדינה דו-לאומית עם רוב מוסלמי. זה ויכוח קשה על עתידו של הרעיון הציוני, אולם הוא מצוי בתחום הדמוקרטי, שכלי המאבק בו הם בתחום חופש הביטוי ובַחֵרוּת להתארגן ולבחור. יש לנו שותפות גורל של דאגה לעתיד.

השותפות והאחדות מסתיימות באזור הפוגרומים. עד כאן – חייב כל אזרח ישראלי לומר. אסור שיהיו הנחות למבצעי הפוגרומים רק בגין השתייכות לקיבוץ היהודי. חייבים לטפל בנוער המתפרע הזה ובכוהני הדת שלו בצורה נחרצת. אם הם מפעילים אלימות – יש לדכא אותה באלימות. אם הם פורעי חוק – יש להושיבם בבתי כלא ולדאוג שלא יזכו בחנינות.
יגאל עמיר צמח בתוך הזיה קולקטיבית דומה. מעולם לא הגענו לשורשי הרוע. השמענו מסר פייסני ומטייח, לא חקרנו את מבשרי דין רודף ולא בערנו את המורדים בדמוקרטיה היהודית מקרבנו."

בהתייחסו לבחירות הקרבות, הוסיף רייכמן, "חיוני לבחון את דעותיהם של הטוענים למנהיגות בדבר המחויבות לא רק להגנה על ישראל מפני אויביה מבחוץ אלא מפני אויבי ערכיה מבפנים."