21/12/2009
לרשימת החדשות המלאה
שר החוץ של ליטא התארח בבי"ס לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במסגרת "פורום הרצליה לדיפלומטיה"


 

מכון גלוריה לחקר המזרח התיכון ויחב"ל בבי"ס לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, אירח היום (ה' 17.12.09) את שר החוץ של ליטא, H.E Vygaudas Ušackas, במסגרת "פורום הרצליה לדיפלומטיה".

 

בדבריו, ציין שר החוץ את הקשר ההיסטורי ההדוק הקיים בין ליטא לבין העם היהודי ואת הפוטנציאל הרב הטמון בשיתוף פעולה בין ליטא למדינת ישראל, והעמקת הקשרים בתחומי התרבות, המחקר, הלוחמה בטרור ועוד. בנוסף, בירך שר החוץ על חתימת הסכם שיתוף הפעולה בין המרכז הבינתחומי הרצליה לבין אוניברסיטת קאונאס ויטאטוס מאגנוס בליטא: "אני שמח על חתימת ההסכם בין שני המוסדות האקדמיים המצויינים. שיתופי פעולה מסוג זה יקרבו בין הדורות הצעירים שלנו, יבנו גשרים חדשים ויצרו הזדמנויות חדשות להתפתחותה של שותפות אמת. אני מקווה שפירות מאמצים אלה ואחרים ישיבו אלמנט חיוני שבנפשנו".

 

שר החוץ של ליטא התייחס גם לנושאים אקטואליים, בהם הקפאת ההתנחלויות ואיום הגרעין האיראני:

"לשלום וליציבות במזרח התיכון יש השלכות הרבה מעבר לגבולות המזה"ת. ליטא מודאגת מחוסר ההתקדמות בתהליך השלום במזה"ת. אנו תומכים באופן מלא בפתרון "שתי מדינות לשני עמים" הנהנים משלום ומביטחון. אנו קוראים לחידוש שיחות שלום בין ישראל לצד הפלשתיני במטרה לשים קץ לסכסוך ולהבטיח ביטחון ויציבות באזור. לתפיסתנו, רק משא ומתן ודיאלוג יכולים להוביל לפתרונות, שיכולים לשבור את מעגל האלימות במזה"ת. אנו מברכים על החלטת הממשלה הישראלית להקפיא את ההתנחלויות באופן חלקי וזמני, כאיתות חיובי ומקווים שצעדים חיוניים נוספים לחידוש השיחות יינקטו על ידי כל הצדדים."

 

"אנו מודאגים מאוד מהשלכות מעשיה של איראן. אנו רואים במצב הנכחי נושא לדאגה בינלאומית, אשר מחייב תגובה משותפת ומתואמת של הקהילה הבינלאומית. לא ניתן להמתין לשיתוף פעולה מצד איראן ללא קץ. אם איראן תמשיך לדחות דיאלוג בונה ושיתוף פעולה, ליטא תתמוך בהטלת אמצעים מגבילים מכווני מטרה על ידי הקהילה הבינ"ל כנגד המטרות הרגישות ביותר באיראן. עמדה חזקה ומאוחדת של הקהילה הבינ"ל, לרבות כל המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, הינה חיונית ביותר, כדי להתמודד עם השאיפות הגרעיניות של איראן."